Методи боротьби з довгоносиками в аграрних культурах

Довгоносик (Curculionidae, «слоник») належить до величезного сімейства жуків, в якому понад 50 000 видів. Цей жук — шкідник рослин та зерна. На додаток, кожен його різновид має свої унікальні «уподобання у їжі»:

  • перший атакує тільки городні рослини;
  • другий шкодить лише лісовим;
  • третій — небезпечний для садової культури;
  • четвертий ушкоджує точку росту, через що рослина швидко гине.

Шкідливість цього маленького жучка величезна. При несприятливих умовах може знищити до 5% зернової маси у силосі/елеваторі. А при сприятливих умовах (висока температура) завдає ще більших збитків, які можуть сягати понад 20%.

Жук проникає всередину зерна, тому виявити його непросто. Коли температура в елеваторі підвищується, самки довгоносика відкладають найбільшу кількість яєць. А скупчення жуків в одному місці спричиняє підвищення температури зернової маси. Своєю чергою це шкодить доступу зерна до повітря, що спричиняє появу плісняви.

Тому дуже важливо швидко, якісно та ефективно позбутися довгоносиків в зерні.

Методи боротьби з довгоносиками 

Можна виділити 2 методи позбавлення врожаю довгоносиків. Але найважливіше — профілактика аграрних культур від появи довгоносика.

Профілактика

Боротьба з довгоносиком — тривалий процес. Тому важлива грамотна профілактика. Полягає вона у закупівлі насіння у перевірених постачальників та дотриманні чистоти посівного матеріалу. А усі інструменти, які раніше контактували із зараженим зерном, потрібно дезінфікувати.

Методи боротьби з довгоносикомЯкі профілактичні заходи сьогодні використовуються:

  1. Прорідження густих кущів для поліпшення циркуляції повітря. Допомагає уникнути появи шкідників та плісняви ​​на рослинах.
  2. Посадка біля культури часнику. Довгоносики не переносять його запаху і намагаються триматися осторонь.
  3. Навесні (в березні-квітні) потрібно провести обприскування кущів мідним купоросом, бордоською рідиною або фітоспорином.
  4. Влітку, коли почнеться період плодоношення, можна обробляти рослини біопрепаратами, щоб не завдати шкоди зерну.
  5. При завантаженні, під час зберігання або під час вивантаження зерна з елеватора його потрібно обробити спеціальними препаратами. Для цього використовується 2 популярні підходи.

1. Фумігація

У фумігації застосовуються шкідливі речовини — фуміганти. Вони наносяться на зернову масу у вигляді пара або диму. Проте найчастіше використовують високотоксичні гази. Їх застосування вимагає:

  • спеціальної кваліфікації у спеціалістів по фумігації;
  • серйозних запобіжних заходів;
  • наявності ліцензії, які дозволяють проводити обробку.

За ефективністю дії фумігація — найефективніший метод боротьби з довгоносиком та іншими шкідниками. Проте і найнебезпечніший.

2. Небулізація

Небулізація — найбезпечніший для культури і людини метод позбавлення зерносховища від довгоносика. В процесі небулізації проводиться розпилення спеціальних інсектицидів над зерновою масою в елеваторі.

Виконується небулізація наступним чином:

  1. Залежно від ступеня ураження зерна довгоносиками та необхідної тривалості пролонгованого захисту підбирається відповідний інсектицид, розраховується його оптимальне дозування.
  2. Стиснуте повітря разом з інсектицидом поступає на форсунку зі спеціальним корпусом.
  3. Інсектицид рівномірно розпилюється в зерносховищі під заданим тиском та з певною швидкістю.
  4. Речовина потрапляє на зерно та починає діяти — знищує всіх особин шкідників (дорослих, приховані форми, яйця).

Для небулізації використовується 2 препарати — «Пірігрен 50, ХТ» і «Гранпротек, KE».

«Гранпротек, KE»

Оснований на дельтаметрині — речовині, яка гарантує стовідсоткове знищення довгоносиків. Діє після контакту з жуком чи при проковтуванні ним інсектициду. Поставляється у вигляді концентрату емульсії, яку перед використанням розбавляють водою.

«Пірігрен 50, ХТ»

Заснований на піріміфос-метилі. Цей препарат може вбити абсолютно всіх шкідників, а не тільки довгоносиків. Він може використовуватися на всіх аграрних культурах (виключення — олійні та бобові). Впливає на довгоносиків комплексно, знищує всі форми особин (дорослі, приховані, личинки).

Пірігрен 50, ХТОбидва препарати відрізняються такими перевагами:

  1. Культуру дозволено відправляти на переробку для приготування харчових продуктів одразу після небулізації.
  2. На 1 сезон потрібна лише 1 обробка, так як препарати мають захисну дію 12 місяців.
  3. Небулізація дозволена для зерна, призначеного для подальшого посіву.
  4. Активні речовини інсектицидів починають працювати відразу після розпилення.
  5. Обидва препарати безпечні та ефективні, а також ними можна обробляти всі види механізованих елеваторів.

Ще одна із важливих переваг небулізації — не потрібно якось спеціально готувати зерносховище для обробки. Крім того, у процесі контакту з інсектицидами майже немає, він мінімальний.

Сегодня популярно на сайте: